PLT2.5S-M6120
DigiKey Part Number
298-PLT2.5S-M6120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLT2.5S-M6120
Description
CBL TIE LOCKING BLACK 50LB 9.80"
Detailed Description
Standard, Locking Black 2.50" (63.50mm) 0.190" (4.83mm) 50 lbs (22.68 kg)
Category
Width
0.190" (4.83mm)
Length - Actual
0.817' (249.02mm, 9.80")
Packaging
Bag
Tensile Strength
50 lbs (22.68 kg)
Features
Chemical Resistant, UV Resistant
Material
Polyamide (PA6/12), Nylon 6/12
Length - Approximate
9.75"
Bundle Diameter
2.50" (63.50mm)