PLT13H-Q0
DigiKey Part Number
298-13783-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLT13H-Q0
Description
CBL TIE LOCKING BLK 175LB 3.61'
Detailed Description
Standard, Locking Black 13.00" (330.20mm) 0.350" (8.89mm) 175 lbs (79.40 kg)
Category
Length - Actual
3.61' (1.10m)
Tensile Strength
175 lbs (79.40 kg)
Packaging
Bulk
Features
Weather Resistant
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Length - Approximate
43.25"
Shelf Life
48 Months
Bundle Diameter
13.00" (330.20mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Width
0.350" (8.89mm)