PLT13H-C0
DigiKey Part Number
298-13781-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLT13H-C0
Description
CBL TIE LOCKING BLK 175LB 3.61'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard, Locking Black 13.00" (330.20mm) 0.350" (8.89mm) 175 lbs (79.40 kg)
Category
Length - Actual
3.61' (1.10m)
Manufacturer
Panduit Corp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Tensile Strength
175 lbs (79.40 kg)
Packaging
Bulk
Features
Weather Resistant
Part Status
Active
Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Wire/Cable Tie Type
Standard, Locking
Color
Black
Length - Approximate
43.25"
Shelf Life
48 Months
Bundle Diameter
13.00" (330.20mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Width
0.350" (8.89mm)