HSTT25-48-Q1
DigiKey Part Number
298-13476-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTT25-48-Q1
Description
HEATSHRINK 1/4" X 4' BROWN
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Brown 4.00' (1.22m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Features
Flame Retardant
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
90°C
Shrinkage Ratio
Shelf Life
60 Months
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)