HST0.4-48-5-2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panduit Corp
In Stock: 0
Datasheet
Image for HST0.4-48-5-2 is not available
HST0.4-48-5-2
DigiKey Part Number
HST0.4-48-5-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HST0.4-48-5-2
Description
HEATSHRINK 0.4" X 4' RED
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.400" (10.16mm) 3 to 1 Red 4.00' (1.22m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.160" (4.06mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.080" (2.03mm)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Length
4.00' (1.22m)
Inner Diameter - Supplied
0.400" (10.16mm)
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Color
HEATSHRINK 0.4" X 4' BLACK
In-Stock: 0
HEATSHRINK 0.4" X 4' RED