DV10-250M-L
DigiKey Part Number
298-14414-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DV10-250M-L
Description
CONN QC TAB 10-12AWG 0.250 CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 10-12 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Panduit Corp
Wire Gauge
10-12 AWG
Series
Insulation
Non-Mating End Insulated
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Features
Brazed Seam
Terminal Type
Standard
Color
Yellow
Gender
Male
Contact Material
Copper
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Nickel
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.235" (5.97mm)
Length - Overall
0.980" (24.89mm)