DPF18-250FIB-3K
DigiKey Part Number
298-DPF18-250FIB-3KTR-ND - Tape & Reel (TR)
298-DPF18-250FIB-3KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPF18-250FIB-3K
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.250
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Panduit Corp
Wire Gauge
18-22 AWG
Series
Insulation
Fully Insulated
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Features
Butted Seam
Terminal Type
Standard
Color
Red
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.060" ~ 0.136" (1.52mm ~ 3.45mm)
Length - Overall
0.840" (21.34mm)