DNH18-250FIM-Q
DigiKey Part Number
298-14403-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNH18-250FIM-Q
Description
CONN QC TAB 18-22AWG 0.250 CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated Heat Shrink
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Panduit Corp
Wire Gauge
18-22 AWG
Series
Insulation
Fully Insulated Heat Shrink
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Obsolete
Color
Red
Terminal Type
Standard
Contact Material
Brass
Gender
Male
Contact Finish
Tin
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Insulation Diameter
0.133" (3.38mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Base Product Number
Length - Overall
1.500" (38.10mm)