DNFR14205FIB-KD
DigiKey Part Number
298-DNFR14205FIB-KDTR-ND - Tape & Reel (TR)
298-DNFR14205FIB-KDCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNFR14205FIB-KD
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.187
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Category
Wire Gauge
14-16 AWG
Manufacturer
Panduit Corp
Insulation
Fully Insulated
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Features
Butted Seam
Part Status
Active
Color
Blue
Terminal Type
Angled - 90°, Flag
Contact Material
Brass
Gender
Female
Contact Finish
Tin
Tab Width
0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm)
Insulation Diameter
0.180" (4.57mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)