DNFR14-250FIB-M
DigiKey Part Number
298-10551-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNFR14-250FIB-M
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.250
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Category
Termination
Crimp
Wire Gauge
14-16 AWG
Packaging
Bulk
Color
Blue
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Insulation Diameter
0.178" (4.52mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)