DNF18-187-C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panduit Corp
In Stock: 0
Datasheet
0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 18-22 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
DNF18-187-C
DigiKey Part Number
298-10025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF18-187-C
Description
CONN QC RCPT 18-22AWG 0.187
Detailed Description
Insulation
Non-Mating End Insulated
Packaging
Bulk
Features
Serrated Termination
Gender
Female
Tab Width
0.187" (4.75mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.137" (3.48mm)
Length - Overall
0.760" (19.30mm)