DNF14-250M-M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panduit Corp
In Stock: 559
Datasheet
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 14-16 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
DNF14-250M-M
DigiKey Part Number
298-10024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF14-250M-M
Description
CONN QC TAB 14-16AWG 0.250 CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
Insulation
Non-Mating End Insulated
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Features
Serrated Termination
Gender
Male
Contact Material
Copper
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Nickel
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.162" ~ 0.050" (4.11mm ~ 1.27mm)
Length - Overall
0.900" (22.86mm)