DNF10-250M-D
DigiKey Part Number
298-10017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF10-250M-D
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 10-12 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
Insulation
Non-Mating End Insulated
Packaging
Bulk
Features
Serrated Termination
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.230" (5.84mm)
Length - Overall
1.030" (26.16mm)