DNF10-250FIMB-K
DigiKey Part Number
298-DNF10-250FIMB-KTR-ND - Tape & Reel (TR)
298-DNF10-250FIMB-KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF10-250FIMB-K
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 10-12 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Insulation
Fully Insulated
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Features
Butted Seam
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.220" (5.59mm)
Length - Overall
0.961" (24.40mm)