CLT35N-C630
DigiKey Part Number
298-13554-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLT35N-C630
Description
SLIT WRAP 0.35" X 100' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Slit Wrap 0.504" (12.80mm) X 100' (30.48m) Black
Category
Material
Polyamide (PA6), Nylon 6
Manufacturer
Panduit Corp
Color
Black
Series
Length
100' (30.48m)
Packaging
Bulk
Wall Thickness
0.006" ~ 0.025" (0.15mm ~ 0.64mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Type
Slit Wrap
Heat Protection
Heat Stabilized
Type Attributes
Slit Harness
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.350" (8.89mm)
Features
Crush Resistant, Impact Resistant
Diameter - Outside, Non-Expanded
0.504" (12.80mm)