TXS2SS-L-4.5V is available for purchase but is not normally stocked.
TX-S Series_SMT
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
TXS2SS-L-4.5V
DigiKey Part Number
TXS2SS-L-4.5V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SS-L-4.5V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
3.6 VDC
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
110VDC - Max
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
579 Ohms
Coil Current
7.8 mA