TXS2SS-L-12V is available for purchase but is not normally stocked.
TX-S Series_SMT
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
TXS2SS-L-12V
DigiKey Part Number
TXS2SS-L-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SS-L-12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
110VDC - Max
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
4.11 kOhms
Coil Current
2.9 mA