TXS2SA-L-24V is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
TX-S Series_SMT
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
TXS2SA-L-24V
DigiKey Part Number
255-2342-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SA-L-24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
110VDC - Max
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
11.52 kOhms
Coil Current
2.1 mA