TXS2SA-L-24V-Z is available for purchase but is not normally stocked.
TX-S Series_SMT
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
TXS2SA-L-24V-Z
DigiKey Part Number
255-TXS2SA-L-24V-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SA-L-24V-Z
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
110VDC - Max
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
11.52 kOhms
Coil Current
2.1 mA