TXS2-L-24V
DigiKey Part Number
TXS2-L-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2-L-24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Through Hole
Release Time
5 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
1 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
110VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
11.52 kOhms
Coil Current
2.1 mA