TXD2SS-L-4.5V-Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
TXD2SS-L-4.5V-Z
DigiKey Part Number
TXD2SS-L-4.5V-Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXD2SS-L-4.5V-Z
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V
EDA/CAD Models
TXD2SS-L-4.5V-Z Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
440W
Coil Resistance
135 Ohms
Coil Current
33.3 mA