TXD2SS-L-12V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TXD2SS-L-12V
DigiKey Part Number
TXD2SS-L-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXD2SS-L-12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TXD2SS-L-12V Models
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
Gull Wing
Series
Seal Rating
Sealed - Fully
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
2 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
220VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
440W
Coil Resistance
960 Ohms
Coil Current
12.5 mA