TXD2SS-L-12V-Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 2,975
TXD2SS-L-12V-Z
DigiKey Part Number
TXD2SS-L-12V-Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXD2SS-L-12V-Z
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V
EDA/CAD Models
TXD2SS-L-12V-Z Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
440W
Coil Resistance
960 Ohms
Coil Current
12.5 mA