TX2SS-L-4.5V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TX2SS-L-4.5V
DigiKey Part Number
TX2SS-L-4.5V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SS-L-4.5V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TX2SS-L-4.5V Models
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
203 Ohms
Coil Current
22.2 mA