TX2SS-L-12V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TX2SS-L-12V
DigiKey Part Number
TX2SS-L-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SS-L-12V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TX2SS-L-12V Models
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
1.44 kOhms
Coil Current
8.3 mA