TX2SA-L-24V-Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Datasheet
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TX2SA-L-24V-Z
DigiKey Part Number
TX2SA-L-24V-Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SA-L-24V-Z
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Operate Voltage
18 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
5.76 kOhms
Coil Current
4.2 mA