TX2SA-24V-X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 6,619
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 9,707
Datasheet
In Stock: 200
In Stock: 734
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TX2SA-24V-X
DigiKey Part Number
TX2SA-24V-X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SA-24V-X
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
4.11 kOhms
Coil Current
5.8 mA