TX2-4.5V-TH
DigiKey Part Number
TX2-4.5V-TH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2-4.5V-TH
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7.5A 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 4.5VDC Coil Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
3.15 VDC
Packaging
Tube
Must Release Voltage
0.45 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Release Time
4 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
7.5 A
Approval Agency
BSI, cURus
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1875VA, 1650W
Coil Resistance
145 Ohms
Coil Current
31 mA