TQ2SA-12V-Z is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 61,354
Datasheet
Similar
In Stock: 185
Datasheet
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TQ2SA-12V-Z
DigiKey Part Number
255-TQ2SA-12V-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
255-TQ2SA-12V-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
255-TQ2SA-12V-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SA-12V-Z
Description
RELAY TELECOM DPDT 500MA 12V
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TQ2SA-12V-Z Models
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
500 mA
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
250VA, 440W
Coil Resistance
1.03 kOhms
Coil Current
11.7 mA