JQ1AP-B-12V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 5,245
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
JQ1AP-B-12V
DigiKey Part Number
JQ1AP-B-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JQ1AP-B-12V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
0.6 VDC
Part Status
Obsolete
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Release Time
2 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 110VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1100W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA