EVQ-PT5A15
DigiKey Part Number
P122434TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122434CT-ND - Cut Tape (CT)
P122434DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVQ-PT5A15
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
J Lead
Series
Outline
4.90mm x 4.90mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
102gf
Circuit
SPST-NO
Features
Push Plate
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Contact Rating @ Voltage
0.02A @ 15VDC
Switch Travel
0.25mm
Actuator Type
Standard
Mechanical Life
2,000,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
1.50mm