EVP-AAN02Q
DigiKey Part Number
P19747TR-ND - Tape & Reel (TR)
P19747CT-ND - Cut Tape (CT)
P19747DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EVP-AAN02Q
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EVP-AAN02Q Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
1.70mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
J Lead
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Outline
3.50mm x 2.90mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
500gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.02A @ 15VDC
Switch Travel
0.15mm