ERZ-V20D201
DigiKey Part Number
P7229-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V20D201
Description
VARISTOR 200V 10KA DISC 21.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 21.5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V20D201 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
225 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
140J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1700 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
185 V
Package / Case
Disc 21.5mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V