ERZ-V14D220 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 27
Datasheet
22 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 15.5mm
ERZ-V14D220
DigiKey Part Number
P7307-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V14D220
Description
VARISTOR 22V 2KA DISC 15.5MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V14D220 Models
Varistor Voltage (Max)
24 V
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
6.3J
Capacitance @ Frequency
20000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Varistor Voltage (Min)
20 V
Package / Case
Disc 15.5mm
Varistor Voltage (Typ)
22 V