ERZ-V10D560 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 5,000
Datasheet
56 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 11.5mm
ERZ-V10D560
DigiKey Part Number
P7304-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V10D560
Description
VARISTOR 56V 1KA DISC 11.5MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V10D560 Models
Varistor Voltage (Max)
62 V
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
8.1J
Capacitance @ Frequency
3750 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Varistor Voltage (Min)
50 V
Package / Case
Disc 11.5mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V