ERZ-V07D680
DigiKey Part Number
P7297-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V07D680
Description
VARISTOR 68V 500A DISC 8.5MM
Detailed Description
68 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 8.5mm
EDA/CAD Models
ERZ-V07D680 Models
Varistor Voltage (Max)
75 V
Current - Surge
500 A
Series
Energy
4.1J
Capacitance @ Frequency
1200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
40 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
56 V
Varistor Voltage (Min)
61 V
Package / Case
Disc 8.5mm
Varistor Voltage (Typ)
68 V