ERZ-V07D241
DigiKey Part Number
P7190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V07D241
Description
VARISTOR 240V 1.75KA DISC 8.5MM
Detailed Description
240 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 8.5mm
EDA/CAD Models
ERZ-V07D241 Models
Varistor Voltage (Max)
264 V
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
21J
Capacitance @ Frequency
170 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 8.5mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V