ERZ-E14A391 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 11,457
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 3,618
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
390 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 16.5mm
ERZ-E14A391
DigiKey Part Number
P15590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E14A391
Description
VARISTOR 390V 10KA DISC 16.5MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
275J
Capacitance @ Frequency
800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 16.5mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V