EEH-ZU1V471P
DigiKey Part Number
10-EEH-ZU1V471PTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZU1V471PCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZU1V471PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZU1V471P
Description
CAP ALUMHYB 470UF 20% 35V SMD
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 9mOhm 4000 Hrs @ 135°C
EDA/CAD Models
EEH-ZU1V471P Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
825 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
470 µF
Height - Seated (Max)
0.661" (16.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C