EEH-ZL1V470R
DigiKey Part Number
10-EEH-ZL1V470RTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZL1V470RCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZL1V470RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZL1V470R
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm 2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
High Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
82.5 mA @ 100 Hz
Type
Hybrid
Ripple Current @ High Frequency
550 mA @ 100 kHz
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm
Mounting Type
Surface Mount
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C