EEH-ZF1V101V
DigiKey Part Number
10-EEH-ZF1V101VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZF1V101VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZF1V101VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZF1V101V
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 1000 Hrs @ 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEH-ZF1V101V Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
115.5 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
770 mA @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C