EEH-ZC1J560V
DigiKey Part Number
P19840TR-ND - Tape & Reel (TR)
P19840CT-ND - Cut Tape (CT)
P19840DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZC1J560V
Description
CAP ALUM HYBRID 56UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEH-ZC1J560V Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
Automotive
Series
Features
Anti-Vibration
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
210 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C