EEH-ZC1J330V
DigiKey Part Number
P19839TR-ND - Tape & Reel (TR)
P19839CT-ND - Cut Tape (CT)
P19839DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZC1J330V
Description
CAP ALUM HYBRID 33UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEH-ZC1J330V Models
Category
Ratings
AEC-Q200
Manufacturer
Panasonic Industry
Applications
Automotive
Series
Features
Anti-Vibration
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
110 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C