EEH-ZA1K220P
DigiKey Part Number
P122641TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122641CT-ND - Cut Tape (CT)
P122641DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZA1K220P
Description
CAP ALUM HYBRID 22UF 20% 80V SMD
Detailed Description
22 µF 80 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 45mOhm 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEH-ZA1K220P Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
155 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.55 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
80 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C