EEH-AZSE102UB
DigiKey Part Number
10-EEH-AZSE102UBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZSE102UBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZSE102UB
Description
CAP ALUMHYB 1000UF 20% 25V TH
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 11mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-AZSE102UB Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1000 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.657" (16.70mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C