EEF-UE0D391LE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 415
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 5,155
Datasheet
Similar
In Stock: 10,010
390 µF 2 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 7mOhm 1000 Hrs @ 105°C
EEF-UE0D391LE
DigiKey Part Number
PCE4496TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-UE0D391LE
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 2V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEF-UE0D391LE Models
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
3.7 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Capacitance
390 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
2 V
Package / Case
2917 (7343 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance)
7mOhm