EEF-CX0E391R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 9,763
Datasheet
Datasheet
390 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 15mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EEF-CX0E391R
DigiKey Part Number
PCE4815TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEF-CX0E391R
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 2.5V SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEF-CX0E391R Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
5.1 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Capacitance
390 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm