EEE-HBV470YAP
DigiKey Part Number
PCE4810TR-ND - Tape & Reel (TR)
PCE4810CT-ND - Cut Tape (CT)
PCE4810DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HBV470YAP
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEE-HBV470YAP Models
Ripple Current @ Low Frequency
98 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
166.6 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.303" (7.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C