EEE-HBH101UAP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EEE-HBH101UAP |
Description | CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 31 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EEE-HBH101UAP Models |
Category | Ratings |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 425 mA @ 10 kHz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
Voltage - Rated 50 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -40°C ~ 105°C | Base Product Number |