EEE-HB1H1R0SR
DigiKey Part Number
10-EEE-HB1H1R0SRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-HB1H1R0SR
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEE-HB1H1R0SR Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
10 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
17 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.224" (5.70mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C